Laurent has logged 272 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Asterix in Britain

Asterix in Britain

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Anthony Kavanagh - Showman

Anthony Kavanagh - Showman

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Dans une galaxie près de chez vous, le film

Dans une galaxie près de chez vous, le film

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lu Over the Wall

Lu Over the Wall

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Call Me Human

Call Me Human

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★
Edit this entry  
24
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

Shaun the Sheep: The Farmer's Llamas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Great Toy Robbery

The Great Toy Robbery

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus Is a Stinker

Santa Claus Is a Stinker

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Don't Look Now: We're Being Shot At

Don't Look Now: We're Being Shot At

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Kate Bush: Christmas TV Special

Kate Bush: Christmas TV Special

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Asterix and Cleopatra

Asterix and Cleopatra

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Prayer for a Lost Mitten

Prayer for a Lost Mitten

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Christmas at Pee Wee's Playhouse

Christmas at Pee Wee's Playhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scrooge

Scrooge

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
When Worlds Collide

When Worlds Collide

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
19
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Doctor X

Doctor X

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Edit this entry  
08
Flash Gordon

Flash Gordon

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Gore the Merrier: The Making of Evil Dead II

The Gore the Merrier: The Making of Evil Dead II

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry