Laurie has logged 405 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brawl in Cell Block 99

Brawl in Cell Block 99

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
23
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
The Untamed

The Untamed

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Sombre

Sombre

1998
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kamikaze Hearts

Kamikaze Hearts

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dogs

Dogs

1976
×
★★½
Edit this entry  
19
The White Dawn

The White Dawn

1974
×
★★★½
Edit this entry  
17
The White Bus

The White Bus

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
★★
Edit this entry  
16
White Line Fever

White Line Fever

1975
×
★★★½
Edit this entry  
16
Waves of Lust

Waves of Lust

1975
×
★★½
Edit this entry  
15
Strip Mahjong: Battle Royale

Strip Mahjong: Battle Royale

2011
×
★½
Edit this entry  
15
The War of the Worlds: Next Century

The War of the Worlds: Next Century

1981
×
★★★★
Edit this entry  
14
Too Many Ways to Be No. 1

Too Many Ways to Be No. 1

1997
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Sweet Body of Deborah

The Sweet Body of Deborah

1968
×
★★★
Edit this entry  
12
Rubber's Lover

Rubber's Lover

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Surviving Edged Weapons

Surviving Edged Weapons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Rape Climax!

Rape Climax!

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
Rolling Vengeance

Rolling Vengeance

1987
×
★★★
Edit this entry  
09
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Rape After

The Rape After

1984
×
★★★
Edit this entry  
08
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Blade of the Immortal

Blade of the Immortal

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
Private Parts

Private Parts

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
No, the Case Is Happily Resolved

No, the Case Is Happily Resolved

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
Our Mother's House

Our Mother's House

1967
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Aftermath

The Aftermath

1982
×
★★
Edit this entry  
05
Mixed Blood

Mixed Blood

1984
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Thief in the Night

A Thief in the Night

1972
×
★★★½
Edit this entry  
03
Love and Death in the Garden of the Gods

Love and Death in the Garden of the Gods

1972
×
★★★★
Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★½
Edit this entry  
01
Salesman

Salesman

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Little Sister

Little Sister

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Kyrie Eleison

Kyrie Eleison

1993
×
★★★
Edit this entry  
28
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★½
Edit this entry