Sort by

~ has logged 122 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
A History of Horror

A History of Horror

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★½
Edit this entry  
03
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
What If

What If

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Edit this entry  
10
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
World War Z

World War Z

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry