Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Time That Remains

The Time That Remains

2009
×
★★★★
Edit this entry  
08
Salt of This Sea

Salt of This Sea

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Wajib

Wajib

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Paradise Now

Paradise Now

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
West Beirut

West Beirut

1998
×
★★★½
Edit this entry  
04
Beauty and the Dogs

Beauty and the Dogs

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
Omar

Omar

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Wedding Repeat

Love Wedding Repeat

2020
×
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Edit this entry  
13
I Want You

I Want You

2012
×
½
Edit this entry  
10
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Steps Above Heaven

Three Steps Above Heaven

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Edit this entry  
06
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
12
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Edit this entry  
02
Battle

Battle

2018
×
★★½
Edit this entry  
07
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry