RSS feed for Lawrence
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Anastasia

Anastasia

1997
×
★★½
Edit this entry  
05
Becoming

Becoming

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
23
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
American History X

American History X

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★
Edit this entry  
21
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★
Edit this entry  
20
The Platform

The Platform

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
16
World War Z

World War Z

2013
×
★★
Edit this entry  
15
Butterflies Are Free

Butterflies Are Free

1972
×
★★★½
Edit this entry  
15
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Wendy

Wendy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Greta

Greta

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
10
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mother

Mother

2009
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
09
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Date Night

Date Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★
Edit this entry  
06
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry