Sort by

Lawrence has logged 372 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
28
Ma

Ma

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lorax

The Lorax

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
High School Musical: The Musical: The Holiday Special

High School Musical: The Musical: The Holiday Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Circle

Circle

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Oklahoma!

Oklahoma!

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mariah Carey's Magical Christmas Special

Mariah Carey's Magical Christmas Special

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Fry Day

Fry Day

2017
×
Edit this entry  
02
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Between the World and Me

Between the World and Me

2020
×
Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry