Sort by

laxmi :) has logged 34 entries for films during April 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Masaan

Masaan

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Lootera

Lootera

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
24
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ambulance

Ambulance

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Candy

Candy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
13
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Edit this entry  
07
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
04
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

OLIVIA RODRIGO: driving home 2 u (a SOUR film)

2022
×
Edit this entry