RSS feed for Ryan
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Rock Rubber 45s

Rock Rubber 45s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Guru, The Mad Monk

Guru, The Mad Monk

1970
×
Edit this entry  
28
The Slime People

The Slime People

1963
×
★★½
Edit this entry  
28
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The LEGO Ninjago Movie

The LEGO Ninjago Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Godzilla, King of the Monsters!

Godzilla, King of the Monsters!

1956
×
★★½
Edit this entry  
27
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Edit this entry  
07
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Roxanne, Roxanne

Roxanne, Roxanne

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Ornette: Made in America

Ornette: Made in America

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Tales of Terror

Tales of Terror

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Wind

The Wind

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Wonder

Wonder

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
13
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shadows

Shadows

1959
×
★★★
Edit this entry  
02
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Edit this entry