RSS feed for Ryan

Ryan has logged 83 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This American Life: Live at BAM

This American Life: Live at BAM

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Ida

Ida

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Edit this entry  
11
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shivers

Shivers

1975
×
★★★
Edit this entry  
14
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Buddha

The Buddha

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Goonies

The Goonies

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Big Animal

The Big Animal

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Escape from the Bronx

Escape from the Bronx

1983
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Edit this entry  
21
Woochi : The Demon Slayer

Woochi : The Demon Slayer

2009
×
★★★
Edit this entry  
13
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★
Edit this entry  
26
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hide and Seek

Hide and Seek

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Free Birds

Free Birds

2013
×
★★★
Edit this entry  
06
The Long Rope

The Long Rope

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doin' It in the Park: Pick-Up Basketball, NYC

Doin' It in the Park: Pick-Up Basketball, NYC

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wild Style

Wild Style

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Institute

The Institute

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The NeverEnding Story

The NeverEnding Story

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Edit this entry  
08
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Myq Kaplan: Small, Dork and Handsome

Myq Kaplan: Small, Dork and Handsome

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mortified Nation

Mortified Nation

2013
×
★★★★
Edit this entry