RSS feed for Ryan

Ryan has logged 75 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Magician

The Magician

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

Brian Regan: Nunchucks and Flamethrowers

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Problem with Apu

The Problem with Apu

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Never Hike Alone

Never Hike Alone

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★½
Edit this entry  
07
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
29
Def Comedy Jam 25

Def Comedy Jam 25

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Jazz Loft According to W. Eugene Smith

The Jazz Loft According to W. Eugene Smith

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jerry Before Seinfeld

Jerry Before Seinfeld

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
10
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Defiant Ones

The Defiant Ones

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

Accidental Courtesy: Daryl Davis, Race & America

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Ryan Hamilton: Happy Face

Ryan Hamilton: Happy Face

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mutilator

The Mutilator

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Haunted Himself

The Man Who Haunted Himself

1970
×
★★★★
Edit this entry  
12
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Madman

Madman

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

Dave Chappelle: Deep in the Heart of Texas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
16
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
03
The Living Skeleton

The Living Skeleton

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
The BFG

The BFG

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Edit this entry  
03
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry