RSS feed for Ryan

Ryan has logged 67 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Marvelous Land of Oz

The Marvelous Land of Oz

1987
×
★★½
Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Eve on Sesame Street

Christmas Eve on Sesame Street

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Wonderful Wizard of Oz

The Wonderful Wizard of Oz

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
So B. It

So B. It

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★½
Edit this entry  
15
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Wonderful Wizard of Oz

The Wonderful Wizard of Oz

1910
×
★★½
Edit this entry  
05
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rock Rubber 45s

Rock Rubber 45s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★
Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★½
Edit this entry  
29
Guru, The Mad Monk

Guru, The Mad Monk

1970
×
Edit this entry  
28
The Slime People

The Slime People

1963
×
★★½
Edit this entry  
28
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★★
Edit this entry  
27
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Trafic

Trafic

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
★★★★
Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tig Notaro: Happy To Be Here

Tig Notaro: Happy To Be Here

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The LEGO Ninjago Movie

The LEGO Ninjago Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

Hari Kondabolu: Warn Your Relatives

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★½
Edit this entry