RSS feed for Ryan
  • Gremlins

    Gremlins

    ★★★★

    Even 35 years later this movie is fun as hell.

  • Things to Come

    Things to Come

    ★★★½

    A pretty astonishing accomplishment for the era.

  • Night Train to Munich

    Night Train to Munich

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If you're a Nazi, don't piss off English travelers because they will take you out.

  • Ray Romano: Right Here, Around the Corner

    Ray Romano: Right Here, Around the Corner

    ★★★½

    A perfectly fine hour.

  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

    Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

    ★★★

    Super nerdy and niche. A little sloppy in spots, but clearly made with love.

    Let's put it this way: you know before starting this movie if you're there audience for it.

  • Fyre

    Fyre

    ★★★★

    I try not to hate people in general, especially without knowing them, but man... Hard not to feel that way about a number of people in this movie.

  • Monsieur Hulot's Holiday

    Monsieur Hulot's Holiday

    ★★★★

    Going back to my happy place.

  • The Case of the Three Sided Dream

    The Case of the Three Sided Dream

    ★★★★

    I was so geeked to finally see the Ed Sullivan appearance with Mingus, Shepp, and Haynes.

  • Return to Oz

    Return to Oz

    ★★★★½

    Such an interesting, unusual remix of books 2 and 3. Super enjoyable and stands up to multiple viewings.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★½

    Overlong, pretty predictable, but honestly? Can't be upset at this one. Not bad.

  • The Wonderful Wizard of Oz

    The Wonderful Wizard of Oz

    ★★★

    (Estimated watch date.)

  • A Muppet Family Christmas

    A Muppet Family Christmas

    ★★★★½

    Watched the full version again this year (new rip on YT... Even had commericals from the original broadcast).