2010

Ryan MacMichael Ryan MacMichael’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • Return of the Living Dead Part II

    ★★★★★

  • WALL·E

    ★★★★½

  • Psycho

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

    ★★★★½

  • Black Christmas

    ★★★★½

  • Best Worst Movie

    ★★★★½

  • Alice

    ★★★★½

  • The King of Kong: A Fistful of Quarters

    ★★★★½

  • Zombieland

    ★★★★

  • The Warriors

    ★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★

  • Toy Story

    ★★★★

  • Rock the Bells

    ★★★★

  • The Quiet Earth

    ★★★★

  • Phantasm

    ★★★★

  • Monsters, Inc.

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 49 Films watched
  • 4.1 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

The Cats of Mirikitani

Jan 3

Last Film

Rock the Bells

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Horror
22 films
Comedy
20 films
Family
12 films
Sci Fi
11 films
Thriller
11 films
Animation
9 films
Drama
8 films
Fantasy
8 films
Adventure
6 films
Mystery
6 films
USA
37 films
UK
7 films
Canada
3 films
Italy
3 films
Spain
2 films
Germany
2 films
New Zealand
2 films
France
2 films
Iceland
1 film
English
47 films
Italian
5 films
Spanish
3 films
French
3 films
Afrikaans
1 film
Xhosa
1 film
Russian
1 film
Zulu
1 film

Breakdown

2010 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 0 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Highs and Lows

Highest Average

Psycho
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

ThanksKilling
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

WALL·E
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

2 Turntables and a Microphone

Films watched in 2010

  • Rock the Bells
  • The Quiet Earth
  • The Hangover
  • Date Night
  • Black Christmas
  • Best Worst Movie
  • Mad Ron's Prevues from Hell
  • Giallo
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
  • ThanksKilling
  • Creepshow
  • Return of the Living Dead Part II
  • Dark Night of the Scarecrow
  • 2 Turntables and a Microphone
  • The Evictors
  • WALL·E
  • Psycho II
  • Phantasm III: Lord of the Dead
  • Phantasm II
  • The King of Kong: A Fistful of Quarters
  • The Warriors
  • Alice
  • Survival of the Dead
  • I Sell The Dead
  • Curious George 2: Follow That Monkey!
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Toy Story 2
  • Psycho
  • Muppets from Space
  • Killer of Sheep
  • Toy Story
  • District 9
  • The Muppets Take Manhattan
  • Cashback
  • Monsters, Inc.
  • Kermit's Swamp Years
  • City of the Living Dead
  • The Secret of NIMH
  • House of Voices
  • High Tension
  • Phantasm
  • Killer Klowns from Outer Space
  • Hot Tub Time Machine
  • Zombieland
  • Supersonic Man
  • Monsters vs Aliens
  • Avatar
  • The Crazies
  • The Cats of Mirikitani

Highly rated films Ryan missed

  • Inception
  • Incendies
  • Stranger Things
  • Senna
  • Louis C.K.: Hilarious
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • This Is England '86
  • Certified Copy

World Map

Like what you see?

Stats are created for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more