2011

Ryan MacMichael Ryan MacMichael’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • Zombie Flesh Eaters

    ★★★★½

  • High and Low

    ★★★★½

  • The Black Power Mixtape 1967-1975

    ★★★★½

  • Back to the Future Part II

    ★★★★½

  • 127 Hours

    ★★★★½

  • Troll Hunter

    ★★★★

  • Trick 'r Treat

    ★★★★

  • Toy Story 3

    ★★★★

  • The House of the Devil

    ★★★★

  • Super 8

    ★★★★

  • Still Bill

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★★

  • The Jerk

    ★★★★

  • The Illusionist

    ★★★★

  • I Think We're Alone Now

    ★★★★

  • How to Die in Oregon

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 89 Films watched
  • 7.4 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

The Last House on the Left

Jan 3

Most Watched

High and Low

twice

I Think We're Alone Now

twice

Last Film

Super 8

Dec 23

Genres, Countries & Languages

Horror
28 films
Drama
26 films
Comedy
25 films
Documentary
21 films
Thriller
15 films
Mystery
14 films
Family
13 films
Animation
9 films
Crime
9 films
Sci Fi
9 films
USA
55 films
France
12 films
UK
7 films
Japan
7 films
Italy
5 films
Australia
4 films
Canada
3 films
Mexico
2 films
Norway
1 film
English
72 films
French
11 films
Japanese
8 films
Spanish
6 films
German
5 films
Italian
4 films
Russian
3 films
Portuguese
1 film
Swahili
1 film

Breakdown

2011 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

High and Low
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Return to Sleepaway Camp
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Toy Story 3
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Autism: The Musical
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2011

  • Super 8
  • Frozen
  • The Black Power Mixtape 1967-1975
  • Scream 3
  • Machete Maidens Unleashed!
  • The Comedians of Comedy
  • The Comedians of Comedy: Live at the El Rey
  • I Am Comic
  • Trick 'r Treat
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • The Red Balloon
  • Big
  • A Matter of Loaf and Death
  • The Funhouse
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • Return to Sleepaway Camp
  • 12 and Holding
  • Mutants
  • The Boogey Man
  • The Fly
  • Tony Takitani
  • Back to the Future Part II
  • Beat Street
  • Troll Hunter
  • Conquest
  • The Fox and the Hound
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Forks Over Knives
  • If a Tree Falls: A Story of the Earth Liberation Front
  • Across 110th Street
  • The Bad Sleep Well
  • The House of the Devil
  • 13 Assassins
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Nosferatu the Vampyre
  • Protagonist
  • I Saw the Devil
  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
  • Phantasm IV: Oblivion
  • Last Year at Marienbad
  • Critters
  • The Married Woman
  • Synecdoche, New York
  • Winnie the Pooh
  • April Fool's Day
  • Made in U.S.A.
  • 127 Hours
  • Disturbia
  • The Jerk
  • The Illusionist
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • Menace II Society
  • Madagascar
  • Dreams
  • Darwin's Nightmare
  • Season of the Witch
  • How to Die in Oregon
  • Bridesmaids
  • Babies
  • Scooby-Doo! Abracadabra-Doo
  • C.H.O.M.P.S.
  • Scream 4
  • WWE: The True Story of WrestleMania
  • Toy Story 3
  • Happy Birthday to Me
  • Zombie Flesh Eaters
  • Stripes
  • Night of the Zombies
  • Piranha 3D
  • The Parking Lot Movie
  • Happy Feet
  • Exit Through the Gift Shop
  • Autism: The Musical
  • The Backyard
  • Monster Hunter
  • Bed and Board
  • Idiocracy
  • Jazz on a Summer's Day
  • High and Low
  • Coraline
  • The Coca-Cola Kid
  • Still Bill
  • Dave Chappelle's Block Party
  • Last of the Living
  • High and Low
  • I Think We're Alone Now
  • Planet B-Boy
  • I Think We're Alone Now
  • The Last House on the Left

Highly rated films Ryan missed

  • A Separation
  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall
  • Samsara
  • This Is England '88
  • All Watched Over by Machines of Loving Grace
  • Drive
  • The Turin Horse
  • The Intouchables

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more