2012

Ryan MacMichael Ryan MacMichael’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • Christmas Eve on Sesame Street

    ★★★★★

  • Super Fuzz

    ★★★★★

  • Dawn of the Dead

    ★★★★★

  • Alice

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Sleepaway Camp

    ★★★★½

  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

    ★★★★½

  • A Muppet Family Christmas

    ★★★★½

  • Return to Oz

    ★★★★½

  • The Omen

    ★★★★½

  • Mary and Max

    ★★★★½

  • Little Dieter Needs to Fly

    ★★★★

  • Kuroneko

    ★★★★

  • Identity

    ★★★★

  • The Beaches of Agnès

    ★★★★

  • The American Scream

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

The Marvelous Land of Oz

Jan 7

Last Film

The Beaches of Agnès

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
22 films
Documentary
14 films
Comedy
14 films
Thriller
13 films
Drama
11 films
Family
9 films
Fantasy
9 films
Sci Fi
8 films
Adventure
7 films
Animation
6 films
USA
36 films
UK
7 films
France
5 films
Australia
3 films
Germany
3 films
Japan
2 films
Spain
2 films
Italy
2 films
Canada
2 films
Czechia
2 films
English
46 films
Spanish
6 films
French
4 films
German
4 films
Italian
3 films
Czech
3 films
Yiddish
2 films
Japanese
2 films
Latin
1 film

Breakdown

2012 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 85

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Star Wars
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

The Marvelous Land of Oz

Films watched in 2012

  • The Beaches of Agnès
  • Christmas Eve on Sesame Street
  • A Muppet Family Christmas
  • The American Scream
  • The Polar Express
  • Down to the Cellar
  • Here and Elsewhere
  • Something from Nothing: The Art of Rap
  • The Empire Strikes Back
  • Frankenstein
  • The Descent
  • Star Wars
  • The Baby
  • Session 9
  • The Horde
  • Return to Oz
  • The Gate
  • A Film Unfinished
  • Mr. Mom
  • The Omen
  • Mary and Max
  • The Big Lebowski
  • Next of Kin
  • Not Quite Hollywood
  • Heckler
  • Sleepaway Camp III: Teenage Wasteland
  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers
  • A Nightmare on Elm Street
  • A Town Called Panic
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Super Fuzz
  • Empire of Passion
  • Kit Kittredge: An American Girl
  • Card Subject To Change
  • The Picture of Dorian Gray
  • The Wizard of Oz
  • Confessions of a Superhero
  • Insidious
  • Dawn of the Dead
  • 28 Days Later
  • The Upsetter: The Life and Music of Lee Scratch Perry
  • Alice
  • Primer
  • Humanoids from the Deep
  • Shut Up Little Man! An Audio Misadventure
  • Chinatown
  • Identity
  • Sleepaway Camp
  • Little Dieter Needs to Fly
  • Vegucated
  • Timecrimes
  • Blue Velvet
  • Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest
  • Kuroneko
  • The Marvelous Land of Oz

Highly rated films Ryan missed

  • John Mulaney: New in Town
  • The Hunt
  • Amour
  • Django Unchained
  • Gangs of Wasseypur - Part 2
  • Elena
  • Wolf Children
  • McCullin

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more