2018

Ryan MacMichael Ryan MacMichael’s year in review

Ryan’s highest rated films

  • Christmas Eve on Sesame Street

    ★★★★★

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • A Muppet Family Christmas

    ★★★★½

  • A Page of Madness

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Odd Man Out

    ★★★★½

  • Elevator to the Gallows

    ★★★★½

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★½

  • Night and the City

    ★★★★

  • Shirkers

    ★★★★

  • The Hudsucker Proxy

    ★★★★

  • Rock Rubber 45s

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★★

  • Coherence

    ★★★★

  • Trafic

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Dave Chappelle: Equanimity

Jan 1

Last Film

Bird Box

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
26 films
Comedy
22 films
Thriller
17 films
Horror
14 films
Sci Fi
12 films
Family
10 films
Fantasy
10 films
Adventure
10 films
Crime
9 films
Mystery
8 films
USA
47 films
Japan
6 films
UK
5 films
France
5 films
Italy
2 films
Germany
2 films
Belgium
1 film
Singapore
1 film
Sweden
1 film
Denmark
1 film
English
58 films
Japanese
7 films
French
7 films
Portuguese
2 films
German
2 films
Norwegian
1 film
Spanish
1 film
Swahili
1 film
Swedish
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 46

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Ryan’s most liked review

Dave Chappelle: Equanimity

★★★★

Probably my favorite of this year's Chappelle specials.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Ikiru
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Slime People
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

The Wonderful Wizard of Oz

Films watched in 2018

  • Bird Box
  • The Marvelous Land of Oz
  • A Muppet Family Christmas
  • Christmas Eve on Sesame Street
  • The Wonderful Wizard of Oz
  • Night and the City
  • Shirkers
  • Critters
  • The Christmas Chronicles
  • A Page of Madness
  • So B. It
  • The Greatest Showman
  • Through a Glass Darkly
  • Goke, Body Snatcher from Hell
  • Suspiria
  • The Rocky Horror Picture Show
  • The Postman Always Rings Twice
  • The Hudsucker Proxy
  • The Wizard of Oz
  • The Wonderful Wizard of Oz
  • A Wrinkle in Time
  • Rock Rubber 45s
  • The Big Sick
  • Isle of Dogs
  • Coherence
  • Tourist Trap
  • Guru, The Mad Monk
  • The Slime People
  • Dementia 13
  • Journey to the Center of the Earth
  • Odd Man Out
  • Sorry to Bother You
  • Friday the 13th Part VI: Jason Lives
  • Trafic
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Blue Is the Warmest Color
  • Elevator to the Gallows
  • Battle Royale
  • Sweet Sweetback's Baadasssss Song
  • Hereditary
  • Mothra vs. Godzilla
  • A Face in the Crowd
  • The Florida Project
  • The Maltese Falcon
  • Tig Notaro: Happy To Be Here
  • Election
  • Ali Wong: Hard Knock Wife
  • The LEGO Ninjago Movie
  • Hari Kondabolu: Warn Your Relatives
  • Shoot the Piano Player
  • Godzilla, King of the Monsters!
  • The Naked City
  • Seth Rogen's Hilarity for Charity
  • Scarlet Street
  • Double Indemnity
  • Roxanne, Roxanne
  • Ornette: Made in America
  • Tales of Terror
  • The Wind
  • Black Panther
  • Ikiru
  • Wonder
  • Daisies
  • Pickpocket
  • Shadows
  • Dave Chappelle: The Bird Revelation
  • Dave Chappelle: Equanimity

Highly rated films Ryan missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Roma
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Springsteen On Broadway
  • Minding the Gap
  • Shoplifters

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more