RSS feed for Vishakh

Vishakh has watched 158 crime films.

  • Forensic

  • Anjaam Pathiraa

  • The Irishman

  • Section 375

  • Knives Out

  • Moothon

  • Jallikattu

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Article 15

  • Andhadhun

    ★★

  • Ratsasan

    ★★★

  • Widows

  • Imaikkaa Nodigal

    ★★

  • Abrahaminte Santhathikal

  • Raid

    ★★★

  • Hate Story IV

    ½

  • WHAT DID JACK DO?

  • Ittefaq

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

  • Vikram Vedha

    ★★

  • Bank Chor

    ★★

  • Bad Genius

    ★★½

  • Puthan Panam

    ★½

  • The Great Father

    ★★

  • Baby Driver

    ★★½

  • Jolly LLB 2

    ★★

  • Raees

    ★★½

  • Dhuruvangal Pathinaaru

    ★★★

  • The Invisible Guest

    ★★★

  • Udta Punjab

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • Raman Raghav 2.0

  • The Nice Guys

  • Don't Breathe

  • Action Hero Biju

  • Sherlock: The Abominable Bride

  • The Hateful Eight

  • Drishyam

  • Papanasam

  • Sicario

  • Badlapur

  • Happy New Year

  • Inherent Vice

    ★★★½

  • The Equalizer

  • The Drop

  • Sapthamashree Thaskaraha

  • Nightcrawler

  • 22 Jump Street

  • Titli

    ★★★★

  • Gunday

  • Highway

  • Drishyam

  • The Wolf of Wall Street

  • American Hustle

  • Once Upon ay Time in Mumbai Dobaara!

  • Memories

  • We're the Millers

  • The Heat

  • Now You See Me

  • Ugly

  • Shootout at Wadala

  • Mumbai Police

  • Side Effects

  • Special 26

  • Talaash

  • Shahid

  • The Dark Knight Rises

  • Gangs of Wasseypur - Part 1

  • 22 Female Kottayam

  • 21 Jump Street

  • Paan Singh Tomar