Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Vagabond

Vagabond

1985
×
Read the review Edit this entry  
25
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
24
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sonny Boy

Sonny Boy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Waiting for Godot

Waiting for Godot

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Morocco

Morocco

1930
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Abar, the First Black Superman

Abar, the First Black Superman

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jitterbugs

Jitterbugs

1943
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Tuesday, After Christmas

Tuesday, After Christmas

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Zoolander

Zoolander

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Jackie Robinson Story

The Jackie Robinson Story

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Beat Street

Beat Street

1984
×
Read the review Edit this entry  
30
Angels Wear White

Angels Wear White

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
Read the review Edit this entry  
29
Vortex

Vortex

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Angel Levine

The Angel Levine

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christine

Christine

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Cane River

Cane River

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Butter on the Latch

Butter on the Latch

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Thou Wast Mild and Lovely

Thou Wast Mild and Lovely

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
Big Fish & Begonia

Big Fish & Begonia

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
David and Lisa

David and Lisa

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stroszek

Stroszek

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Running on Empty

Running on Empty

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Prom Night

Prom Night

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
I Am a Sex Addict

I Am a Sex Addict

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kinetta

Kinetta

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
11
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Alambrista!

Alambrista!

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Paddington

Paddington

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
House of the Dead

House of the Dead

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Lake Placid

Lake Placid

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
a still place

a still place

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★½
Read the review Edit this entry