Sort by

Ηλσι (Louis-Charles) has logged 331 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Johnny English Strikes Again

Johnny English Strikes Again

2018
×
Edit this entry  
31
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Twelve Tasks of Asterix

The Twelve Tasks of Asterix

1976
×
★★½
Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Edit this entry  
14
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
13
The Fiancés of Macdonald Bridge

The Fiancés of Macdonald Bridge

1961
×
Edit this entry  
10
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★
Edit this entry  
07
Men in Black II

Men in Black II

2002
×
★★
Edit this entry  
07
Lick the Star

Lick the Star

1998
×
Edit this entry  
07
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
06
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
30
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Halloween

Halloween

2018
×
★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Edit this entry  
17
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★
Edit this entry  
16
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★
Edit this entry  
09
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hellboy

Hellboy

2019
×
½
Edit this entry  
08
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★★
Edit this entry  
04
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★½
Edit this entry  
03
Raise the Red Lantern

Raise the Red Lantern

1991
×
★★★½
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry