Sort by

Luke has logged 154 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Residue

Residue

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
The Ring

The Ring

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Them

Them

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Edit this entry  
08
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
08
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Edit this entry  
08
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★
Edit this entry  
08
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Shottas

Shottas

2002
×
★★★½
Edit this entry  
08
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Menace II Society

Menace II Society

1993
×
★★★½
Edit this entry  
15
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

2012
×
★★★★
Edit this entry  
24
Team America: World Police

Team America: World Police

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Edit this entry  
09
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Midway

Midway

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
22
We're No Angels

We're No Angels

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Big Time Adolescence

Big Time Adolescence

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
05
Pusher II

Pusher II

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry