Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Luke Curley

Luke Curley

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Luke
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Luke’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Other Guys

    The Other Guys 2010

    ★★★½ Rewatched by Luke Curley 30 Mar 2020

    So good

  • Headshot

    Headshot 2016

    ★★★★ Watched by Luke Curley 29 Mar 2020

    I came for the motherfucking action and I got the motherfucking action

  • Satanic Pandemonium

    Satanic Pandemonium 1975

    ★★★ Watched by Luke Curley 27 Mar 2020

    Had to give an extra half star for that climax

  • Jay and Silent Bob Reboot

    Jay and Silent Bob Reboot 2019

    ★★★ Watched by Luke Curley 26 Mar 2020

    Really don't understand the low ratings for this. Come on guys, it's fuckin Jay and Silent Bob!

  • Bone Tomahawk

    Bone Tomahawk 2015

    ★★★★ Watched by Luke Curley 25 Mar 2020

    Blood drenched, scuzzed out, monstrous Horror Western

  • Stalker

    Stalker 1979

    ★★★★ Watched by Luke Curley 25 Mar 2020

    Bratt Pitt be like "Damnn Monkey really went off, didn't she?

  • Fireworks

    Fireworks 1997

    ★★★★ Watched by Luke Curley 24 Mar 2020

    Beautiful, beautiful film. Could easily see this getting a higher rating on rewatches

  • Love and Death

    Love and Death 1975

    ★★★½ Watched by Luke Curley 23 Mar 2020

    "If God exists, I hope he has a good excuse."

  • Coffy

    Coffy 1973

    ★★★★ Watched by Luke Curley 23 Mar 2020

    Stone cold muthafuckin classic. One of, if not THE best blaxploitation films ever

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    Faster, Pussycat! Kill! Kill! 1965

    ★★★½ Watched by Luke Curley 19 Mar 2020

    Tura Santana can karate chop me whenever

  • Brawl in Cell Block 99

    Brawl in Cell Block 99 2017

    ★★★ Watched by Luke Curley 19 Mar 2020

    Criticize this film all you want but it so accurately encapsulates a perfect atomsphere of how grindhouse films should look and feel in this day age. From the damp colors to the catchphrasey dialogue, this is modern exploitation done right with skill and passion. Meanders sometimes but the pace mostly helps the gritty feeling rather than hindering it.

  • Uncut Gems

    Uncut Gems 2019

    ★★★★ Watched by Luke Curley 16 Mar 2020

    Another banger in the SBCU

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro