Sort by

Lucy has logged 239 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
★★★½
Edit this entry  
27
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
Read prior review Edit this entry  
07
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Qapirangajuq: Inuit Knowledge and Climate Change

Qapirangajuq: Inuit Knowledge and Climate Change

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Edit this entry  
22
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★
Edit this entry  
22
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manufactured Landscapes

Manufactured Landscapes

2006
×
Edit this entry  
17
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pillow Talk

Pillow Talk

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
Edit this entry  
12
Blue Gold: World Water Wars

Blue Gold: World Water Wars

2008
×
★★
Edit this entry  
12
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Trashed

Trashed

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Cove

The Cove

2009
×
Edit this entry