lucy has logged 201 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
He's All That

He's All That

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nine Perfect Strangers

Nine Perfect Strangers

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Psycho Goreman

Psycho Goreman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Street Gang: How We Got to Sesame Street

Street Gang: How We Got to Sesame Street

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Between Us

Between Us

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★
Edit this entry  
15
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
25
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry