Luka has logged 181 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greenland

Greenland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Lure

The Lure

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Clue

Clue

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Romance on the Menu

Romance on the Menu

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Teeth

Teeth

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sucker Punch

Sucker Punch

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Reign of Fire

Reign of Fire

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Stunt Double

The Stunt Double

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry