Sort by

le_cygne has logged 55 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
06
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Edit this entry  
27
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★
Edit this entry  
28
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★
Edit this entry  
25
House

House

1977
×
★★★
Edit this entry  
18
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★½
Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★
Edit this entry  
15
Werewolf of London

Werewolf of London

1935
×
★★★
Edit this entry  
11
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
10
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★
Edit this entry  
04
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
01
Slither

Slither

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Edit this entry  
22
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Edit this entry  
17
Tales from the Crypt: Demon Knight

Tales from the Crypt: Demon Knight

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Edit this entry  
12
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★½
Edit this entry  
03
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
01
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★
Edit this entry  
17
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
04
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★½
Edit this entry