Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
City of Ember

City of Ember

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Edit this entry  
19
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★
Edit this entry  
10
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
Edit this entry  
27
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry