Sort by

Rachael has logged 263 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Repo! The Genetic Opera

Repo! The Genetic Opera

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Trash Fire

Trash Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Beyond the Gates

Beyond the Gates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
David Blaine: Real or Magic

David Blaine: Real or Magic

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Awakening

The Awakening

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Krisha

Krisha

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
I Am Not a Serial Killer

I Am Not a Serial Killer

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
White Girl

White Girl

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry