Leah :-\ has logged 31 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★
Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
Edit this entry  
29
Dolittle

Dolittle

2020
×
★★½
Edit this entry  
28
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
Edit this entry  
24
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Clovehitch Killer

The Clovehitch Killer

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★
Edit this entry  
18
East of Eden

East of Eden

1955
×
★★★★
Edit this entry  
17
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★
Edit this entry  
16
7500

7500

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
I Was a Male War Bride

I Was a Male War Bride

1949
×
★★★½
Edit this entry  
16
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Edit this entry  
15
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Notorious

Notorious

1946
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hitchcock

Hitchcock

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Making of Bottle Rocket

The Making of Bottle Rocket

2008
×
Edit this entry  
13
The Key to Reserva

The Key to Reserva

2007
×
Edit this entry  
13
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
Edit this entry  
11
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
09
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
08
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hippopotamus

Hippopotamus

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
The Making of 'Some Like It Hot'

The Making of 'Some Like It Hot'

2006
×
Read the review Edit this entry  
05
Modern Times

Modern Times

1936
×
Edit this entry  
02
Tom Clancy's Without Remorse

Tom Clancy's Without Remorse

2021
×
★★★
Edit this entry