Sort by

James has logged 40 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Demons

Demons

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Inside

Inside

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sadako vs. Kayako

Sadako vs. Kayako

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Howl

Howl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Countdown

Countdown

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Uninvited

The Uninvited

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Steven Universe: The Movie

Steven Universe: The Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★½
Edit this entry  
15
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Atom Age Vampire

Atom Age Vampire

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Hotel Artemis

Hotel Artemis

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Catacombs

Catacombs

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nightmare Castle

Nightmare Castle

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Many Adventures of Winnie the Pooh

The Many Adventures of Winnie the Pooh

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Giant Behemoth

The Giant Behemoth

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Crypt of the Vampire

Crypt of the Vampire

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Devil Bat

The Devil Bat

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terror

The Terror

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry