Devon has logged 39 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Cooler

The Cooler

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Outsider

The Outsider

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Nero

I Am Nero

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Best of Enemies

The Best of Enemies

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fear of a Black Hat

Fear of a Black Hat

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Charlie Countryman

Charlie Countryman

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Surrogates

Surrogates

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spinning Boris

Spinning Boris

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Woman Walks Ahead

Woman Walks Ahead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mirror Mirror

Mirror Mirror

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Wild Ride

The Wild Ride

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Joe the King

Joe the King

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Quackser Fortune Has a Cousin in the Bronx

Quackser Fortune Has a Cousin in the Bronx

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Would You Rather

Would You Rather

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Other Side of Hell

The Other Side of Hell

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legacy

Legacy

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Escobar: Paradise Lost

Escobar: Paradise Lost

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
To Save a Life

To Save a Life

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Loitering with Intent

Loitering with Intent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
12 Rounds

12 Rounds

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry