learizzi has logged 56 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The King

The King

2019
×
Edit this entry  
10
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
09
India

India

1993
×
★★
Edit this entry  
08
Ant Street

Ant Street

1995
×
Edit this entry  
05
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Cold Hell

Cold Hell

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Midsummer Madness

Midsummer Madness

2007
×
★★½
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
25
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Edit this entry  
23
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★
Edit this entry  
22
Sister

Sister

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
Edit this entry  
18
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Edit this entry  
15
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
Edit this entry  
13
My Best Enemy

My Best Enemy

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
God Exists, Her Name Is Petrunya

God Exists, Her Name Is Petrunya

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
id

id

2003
×
Edit this entry  
12
It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

2019
×
Edit this entry  
10
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Edit this entry  
09
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Brothers of the Night

Brothers of the Night

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
Drunken Master

Drunken Master

1978
×
Edit this entry  
06
Police Story

Police Story

1985
×
Edit this entry  
06
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
Edit this entry  
28
Northern Skirts

Northern Skirts

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Piranhas

Piranhas

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Edit this entry  
16
Love

Love

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★½
Edit this entry  
30
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Play of Light in Black-White-Gray

A Play of Light in Black-White-Gray

1930
×
Edit this entry  
27
A Game with Stones

A Game with Stones

1965
×
Edit this entry  
27
Velodrool

Velodrool

2015
×
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★★★★
Edit this entry