Milla has logged 68 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Loving

Loving

2016
×
★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
Edit this entry  
26
If There's a Hell Below

If There's a Hell Below

2016
×
Edit this entry  
26
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Read the review Edit this entry  
22
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
Edit this entry  
21
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★
Edit this entry  
11
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★
Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
No

No

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Free Fall

Free Fall

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Edit this entry  
15
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
Edit this entry  
13
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Money Monster

Money Monster

2016
×
½
Edit this entry  
12
Sin Nombre

Sin Nombre

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Very Good Girls

Very Good Girls

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Snowtown

Snowtown

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
Edit this entry  
21
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
Edit this entry  
16
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
North Sea Texas

North Sea Texas

2011
×
Edit this entry  
16
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry