Milla has logged 315 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Papillon

Papillon

2017
×
★★
Edit this entry  
07
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
The Kid Who Would Be King

The Kid Who Would Be King

2019
×
Edit this entry  
29
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Madame Bovary

Madame Bovary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Submergence

Submergence

2017
×
★½
Edit this entry  
09
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
The Edge of Democracy

The Edge of Democracy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★
Edit this entry  
02
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Edit this entry  
27
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★
Edit this entry  
26
Late Night

Late Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Permission

Permission

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Edit this entry  
18
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★½
Edit this entry  
18
Racer and the Jailbird

Racer and the Jailbird

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Nine

Nine

2009
×
★★½
Edit this entry  
15
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★
Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★
Edit this entry