Lea has logged 87 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Stuart: A Life Backwards

Stuart: A Life Backwards

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Holiday in the Wild

Holiday in the Wild

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
Edit this entry  
24
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Ava

Ava

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Edit this entry  
19
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
What's Cooking?

What's Cooking?

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Just Mercy

Just Mercy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★½
Edit this entry  
08
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Broken Hearts Gallery

The Broken Hearts Gallery

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The High Note

The High Note

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Despite Everything

Despite Everything

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Naked

Naked

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Night Clerk

The Night Clerk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

The Show Must Go On: The Queen + Adam Lambert Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Andrew Marr's History of the World

Andrew Marr's History of the World

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scary Movie 3

Scary Movie 3

2003
×
Read the review Edit this entry  
19
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
After Class

After Class

2019
×
★★
Edit this entry  
14
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry