reese!! has logged 247 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wabbit Twouble

Wabbit Twouble

1941
×
Read the review Edit this entry  
23
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
Read the review Edit this entry  
21
Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

Mickey's Magical Christmas: Snowed in at the House of Mouse

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
Read the review Edit this entry  
20
Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

Behind the Mask: The Rise of Leslie Vernon

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
House on Bare Mountain

House on Bare Mountain

1962
×
Read the review Edit this entry  
16
Southbound

Southbound

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Pooka!

Pooka!

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Houses October Built

The Houses October Built

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Blind Woman's Curse

Blind Woman's Curse

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Journey to the West

Journey to the West

1960
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Fantastic Adventures of Unico

The Fantastic Adventures of Unico

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Adventures of Food Boy

The Adventures of Food Boy

2008
×
Read the review Edit this entry  
24
The Hug

The Hug

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Widows

Widows

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
23
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
Read the review Edit this entry  
23
Alice

Alice

1988
×
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Read the review Edit this entry  
21
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
16
House

House

1977
×
Edit this entry  
11
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
Read the review Edit this entry  
11
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
Edit this entry  
01
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Blood Spattered Bride

The Blood Spattered Bride

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
30
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Mimic

The Mimic

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Scooby-Doo Project

The Scooby-Doo Project

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
Freaks

Freaks

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lovegirl

Lovegirl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Livid

Livid

2011
×
Read the review Edit this entry  
18
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry