Highest rated films

  • The Third Man

    ★★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • I Know Where I'm Going!

    ★★★★★

  • Yoyo

    ★★★★★

By week

Jan Dec
  • 235 Films logged
  • 19.6 Average per month
  • 4.5 Average per week
Jan Dec
  • 1 List created
  • 0.1 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Two in the Shadow

Jan 1

Last Film

Murder, My Sweet

Dec 27

Diary Milestones

Seven Days in May
50th Feb 13
Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
100th Apr 14
Cluny Brown
150th Jun 4
The Lady Vanishes
200th Aug 19

Most Watched

Cluny Brown

twice

The Lady Vanishes

twice

Blackmail

twice

Like the Ones I Used to Know

twice

Lili Alone

twice

Detour

twice

Genres, countries & languages

Drama
108 films
Comedy
66 films
Thriller
47 films
Romance
47 films
Crime
41 films
Animation
41 films
Mystery
26 films
Adventure
25 films
Family
22 films
Fantasy
17 films
USA
134 films
UK
47 films
France
36 films
Germany
14 films
Japan
10 films
Canada
7 films
Spain
4 films
Italy
4 films
China
3 films
Hong Kong
2 films
English
175 films
French
23 films
Japanese
7 films
German
7 films
Chinese
3 films
Italian
1 film
Finnish
1 film
Arabic
1 film
Korean
1 film
English
Average 5.00

Themes & Nanogenres®

Themes

Nanogenres

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 101 Added 622

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Beau’s most liked list

Her Majesty Love
Anne-Marie
Shakespeare-Wallah

(80) Worthwhile Films You've Probably Missed

ORDERED FROM LEAST SEEN TO MOST*

This is not a "best of" list; these are lesser-known films, ranging from quite good to masterful - but each certainly a cut above most movies.

The films come from no specific genre, era, country, or other category.

Select 'list view' if you're interested…

More lists

Highs and lows

Highest average

The Red Shoes
Average weighted rating:

4.4

Lowest average

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
Average weighted rating:

2.5

Most popular

Everything Everywhere All at Once
Average weighted rating:

4.3

Most obscure

Death Stare: Gigantica

Rated higher than average Patron

I Know Where I'm Going!

★★★★★ vs 3.80

Yoyo

★★★★★ vs 3.97

His Girl Friday

★★★★★ vs 4.04

A Matter of Life and Death

★★★★★ vs 4.23

The Third Man

★★★★★ vs 4.27

Films Beau watched in 2022

  • Murder, My Sweet
  • A Charlie Brown Christmas
  • Decision to Leave
  • The Muppet Christmas Carol
  • The More the Merrier
  • Beat the Devil
  • North by Northwest
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Holiday
  • Glass Onion
  • Love Affair
  • Muppet Treasure Island
  • Remember the Night
  • The Wind
  • The Third Man
  • Yoyo
  • The Banshees of Inisherin
  • Double Indemnity
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • The Legend of Sleepy Hollow
  • Legend
  • Rear Window
  • The Bachelor and the Bobby-Soxer
  • Roadgames
  • Tokyo Drifter
  • A Fish Called Wanda
  • Vengeance
  • Ball of Fire
  • The Shop Around the Corner
  • Cluny Brown
  • See How They Run
  • The Set-Up
  • The Lady Vanishes
  • Blackmail
  • Mystery Train: Hitchcock and The Lady Vanishes
  • The Lady Vanishes
  • Blackmail
  • Nope
  • Experiment in Terror
  • The Party
  • OSS 117: Cairo, Nest of Spies
  • The Girl Can't Help It
  • Cat People
  • The Reluctant Debutante
  • So This Is Paris
  • 'Pimpernel' Smith
  • The Garden of Eden
  • Moontide
  • Crossfire
  • Carnival in Flanders
  • Like the Ones I Used to Know
  • Lili Alone
  • In Flow of Words
  • Gizmo
  • Gun Fury
  • Cub Scout
  • 10-33
  • Survivers
  • Stranger Than Rotterdam with Sara Driver
  • Deerwoods Deathtrap
  • Don't Listen to the Cricket
  • MeTube 3: August Sings
  • Zoon
  • A Day in the Country
  • Cryo
  • A Love Song
  • Death Stare: Gigantica
  • A Feast That Never Comes
  • La grogne
  • Sierra
  • The Unknown
  • Lightyear
  • Rawhide
  • The Quiet American
  • Chameleon Street
  • Black Snow
  • Warsha
  • Good Morning
  • Millennium Actress
  • The Train
  • Pinocchio
  • Daybreak
  • The Unholy Three
  • The Hawk
  • Western Approaches
  • Cluny Brown
  • Joyless Street
  • Rope
  • Repast
  • Final Accord
  • Rainbow Dance
  • The Professionals
  • Lili Alone
  • Top Gun: Maverick
  • The Enemy Below
  • Rendezvous in July
  • Frimas
  • Stand by Me
  • L'éveil du singe
  • Like the Ones I Used to Know
  • Paris Frills
  • The Return of the Waves
  • The Memory of the Gold Medallion
  • Coffin
  • Bad Day at Black Rock
  • The Rock
  • Mum's Sweater
  • Best Friend
  • The Tree
  • Rest in Peace
  • Golden Hour
  • Sundown
  • The Uncertain Snow
  • Contretemps
  • Blue Curry
  • Phosphorus
  • Tales of the Salt Water
  • Pig
  • Louise
  • The Proud Ones
  • I Know Where I'm Going!
  • Cottage to Let
  • A Scanner Darkly
  • Dead End
  • The Hidden Fortress
  • The Red Shoes
  • Downton Abbey: A New Era
  • A Matter of Life and Death
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Scarface
  • I Confess
  • Black Narcissus
  • Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore
  • Operation Mincemeat
  • Sweet Smell of Success
  • Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill
  • Tread Softly Stranger
  • The Small World of Sammy Lee
  • Everything Everywhere All at Once
  • Hamlet
  • Brad's Status
  • His Girl Friday
  • The Misfits
  • I Wake Up Screaming
  • Crime Wave
  • Detour
  • Nothing Sacred
  • The Toll of the Sea
  • The Outfit
  • Edgar G. Ulmer: The Man Off-Screen
  • Detour
  • Discovering Cinema: Movies Dream in Color
  • Discovering Cinema: Learning to Talk
  • Day of the Outlaw
  • My Neighbor Totoro
  • God's Little Acre
  • Sabotage
  • Onward
  • Frederick
  • Magician: The Astonishing Life and Work of Orson Welles
  • Merrily We Go to Hell
  • Orson Welles: The One-Man Band
  • The Lego Movie
  • Cymbeline
  • Frozen II
  • The Batman
  • Chimes at Midnight
  • Havana Widows
  • Optimism and Sheer Will
  • Papageno
  • Filming Othello
  • Moana
  • Cyrano
  • Bernie
  • The Language of Shadows: The Masterpiece: 'Faust'
  • The High Sign
  • The Last Laugh
  • Tartuffe
  • Two Flags West
  • Faust
  • Raya and the Last Dragon
  • SuperBob
  • Nosferatu the Vampyre
  • Nosferatu
  • State of the Union
  • Seven Days in May
  • Local Hero
  • Death on the Nile
  • Odds Against Tomorrow
  • The Big Easy
  • Guns at Batasi
  • The Horse's Mouth
  • The Underground Railroad
  • Chico & Rita
  • Aloha, Bobby and Rose
  • Life Itself
  • Game Night
  • The Big Heat
  • Hobson's Choice
  • Night on Earth
  • Five Graves to Cairo
  • The Yakuza
  • Spies
  • The Flame and the Arrow

See all 235

World map

Highly rated films Beau is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • Aftersun
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • RRR
  • The First Slam Dunk
  • Kadaisi Vivasayi
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Joyland

Highly rated with Beau’s friends Patron

  • Jaws
  • Double Indemnity
  • The Lady Eve
  • RRR
  • White Christmas
  • The Fabelmans
  • TÁR
  • The Banshees of Inisherin
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Drive My Car
  • Top Gun: Maverick
  • After Yang
  • The Woman King
  • Christmas in Connecticut
  • Fire of Love
  • Aftersun
  • Puss in Boots: The Last Wish
  • Decision to Leave
  • Turning Red
  • Everything Everywhere All at Once
  • The Worst Person in the World
  • Guillermo del Toro's Pinocchio
  • Avatar
  • Encanto
  • Licorice Pizza
  • Avatar: The Way of Water
  • Pearl
  • The Batman
  • The Bob's Burgers Movie
  • Nope
  • West Side Story
  • Crimes of the Future
  • Nightmare Alley
  • The Tragedy of Macbeth
  • Bones and All
  • X
  • Cha Cha Real Smooth
  • Weird: The Al Yankovic Story
  • Triangle of Sadness
  • Bodies Bodies Bodies
  • CODA
  • Werewolf by Night
  • Babylon
  • Speak No Evil
  • The French Dispatch
  • Elvis
  • Glass Onion
  • The Menu
  • Spider-Man: No Way Home
  • Emily the Criminal
  • The Northman
  • Prey
  • The Bad Guys
  • Top Gun
  • The Outfit
  • Three Thousand Years of Longing
  • The Lost Daughter
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness
  • The Unbearable Weight of Massive Talent
  • Jackass Forever

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more