RSS feed for Leboman
  • Beyond the Gates

    Beyond the Gates

    ★★★★

    Fun throwback horror movie that feels like The Evil Dead meets House meets Shaun Of The Dead meets The Ring. It has moments of genuine creepiness, humor, and wonderful practical gore effects. The premise of a possessed VHS board game is reminiscent of Jumanji but is original enough to not feel like a rip off. I watched it on Hulu and had a great time. It gets bonus points for featuring Barbara Crampton as the evil game guide.

  • Avengers: Endgame

    Avengers: Endgame

    ★★★★★

    Excellent ending to a 22 film cycle.

  • Dude Bro Party Massacre III

    Dude Bro Party Massacre III

    I don't even know what to say. It's either zero stars or five. I'm still not sure.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    Third time is a charm.

  • Curtains

    Curtains

    ★★★

    This is NOT a typical slasher but is still a fun 80's thriller.

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★

    The theatrical version is much better the director's cut.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★

    Theatrical version is better.

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★½

    10/15/18 - Watching the 4K release

  • The Mutilator

    The Mutilator

    ★★★

    This really is a bad movie but the gore is so over the top (for its day) that I still watch it every now and then. Bonus points for being filmed in my home state of North Carolina.

  • 28 Days Later

    28 Days Later

    ★★★½

    I don't know how but I managed to go sixteen years without seeing this. Glad I fixed that.

  • Jigsaw

    Jigsaw

    ★★

    I like the first two. I didn't like the third one. Haven't seen any of the others until today. It wasn't as bad as I was expecting.

  • Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

    ★★½

    I thought I had seen this but after watching it last night I realized that I hadn't. It's a bad film but it's so bad that it is entertaining. It doesn't take itself too seriously and it has a good later 80's metal soundtrack.