• House of Wax

    House of Wax

    ★★★

    I think this movie is fun. Sure its dated but some of the horror is still spooky, and it's easy to ignore the annoying aspects of characters. Whatever was going on between the siblings tho....suspicious

  • Bride of Re-Animator

    Bride of Re-Animator

    ★★★★

    This movie is so gross and fun. It amps up the married couple aspect to Herbert and Dan-and allows you to laugh while seeing some horrific gore.

  • The Dark Knight

    The Dark Knight

    ★★★★½

    Slaps. Good soundtrack. Good writing. Finished the movie and was tempted to just play it one more time.

  • The Black Phone

    The Black Phone

    ★★½

    Idk! Didn't hit. Felt too...lucky

  • The Thing

    The Thing

    ★★★★

    It's crazy how much I laughed while watching this movie, despite getting spooked by the crazy effects. The characters really felt like people-which make the stakes of the film feel a lot higher. And the fact that characters act like...people, panicked in an insane situation-instead of just stupidly-makes every failure and alien review HIT! Great movie.

  • Heat

    Heat

    ★★★

    Compelling tension. Emotionally repressed men mistreating the women in their lives. Cool action.

  • No One Gets Out Alive

    No One Gets Out Alive

    ★★½

    Love the references to the ritual. I think the creature design is great, but nothing is gonna top the thing in the ritual though. This movie is frustrating because I like the characters, but I don't KNOW them. Movie also just ends-I guess you don't need a resolution when the title gives you all you need to know.

  • Hatching

    Hatching

    Two stars for the AMAZING creature apparently they used a puppet (awesome to me). Buuut the story was just....sad. Not particularly a horror besides the lil creature. Don't do gymnastics

  • Seance

    Seance

    ★★★

    Not bad! Idk I wasn't paying full attention, but I was only able to guess some of the twists this movie provided. So many of these girls were incredibly annoying in an unbelievable way...idk maybe I just wasn't bullied enough in highschool to find them realistic. Love wins tho

  • Firestarter

    Firestarter

    You get ONE star cuz the score was p good. Just...boring, in the 'lemme move my mouse to see how much time is left' kinda way. Also, it left me with more questions than answers? I wish I could say one positive thing.

  • The Funhouse

    The Funhouse

    ★★

    Had high hopes. Feels like the carnival wasn't used to it's full potential!! The carnival workers also felt underutilized-this movie could have been scary if they used more characters and locations. The two couples also were boring to me- idk man listen to your parents and don't go to a carnival that has had murders onsite maybe.

  • Scanners

    Scanners

    ★★★

    In this review I'm finally ready to admit that Michael Ironside is good looking. The movie is fun-wish there were more head explosions. The story is interesting-there's some turns I didn't expect, although Vale's character feels....unmotivated to me, in some ways. Super cool ending and soundtrack though. This movie goes on to support my "it was about love" horror tirade as well.