Lee has logged 316 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Archipelago

Archipelago

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cats

Cats

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Girl on the Third Floor

Girl on the Third Floor

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doubt

Doubt

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf Hour

The Wolf Hour

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harriet

Harriet

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brick

Brick

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry