Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
State of Play

State of Play

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Nighthawks

Nighthawks

1981
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Body Cam

Body Cam

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Everest

Everest

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Antlers

Antlers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
18
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Strange Weather

Strange Weather

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Nitram

Nitram

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Everest

Everest

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Noah

Noah

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The King

The King

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★½
Edit this entry  
04
The Missing

The Missing

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★★½
Edit this entry