RSS feed for Leesah
  • Live and Let Die

    Live and Let Die

    ★★½

    There's no sense going out half-cocked.

    LIVE AND LET DIE is a whole new era in the Bond franchise. Roger Moore steps into the shoes of James Bond for the first time here. Did he feel like James Bond to me? Not exactly. He seemed to be very heavy on trying to bed anything with tits, but other than that, I didn't get much of a sense of him having the other Bond attributes we have all come to know…

  • Never Rarely Sometimes Always

    Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

    NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS is an intimate and personal look into one young woman's decision about her body and her future. A story that you could see happen to someone you know in life - a daughter, a sister, a cousin, a niece, a neighbour, a friend, etc. Writer/Director Eliza Hittman brings us a raw and timely look into how even today, the system provides so many challenges for young women seeking an abortion. Sidney Flanigan is fantastic at playing…

  • The Art of Self-Defense

    The Art of Self-Defense

    ★★★

    THE ART OF SELF-DEFENSE is a dark comedy that I wish more of the humour hit with me. There were definitely times that I had a laugh, but not enough for me to truly like this film; I thought it was okay. There is a lot of toxic masculinity on display throughout the film so that could be one of the reasons I didn't fully warm up to this. Last week I saw VIVARIUM and thought "could have used more Jesse Eisenberg". This weekend, it's "could have used more Imogen Poots".

  • Diamonds Are Forever

    Diamonds Are Forever

    ★★½

    That's quite a nice little nothing you're almost wearing. I approve.

    DIAMONDS ARE FOREVER didn't improve any for me upon rewatch. I was quite tired and let myself doze off for a bit part way through because I knew that I wasn't going to miss anything that I wanted to see. With Connery back at the helm as Bond, it's unfortunate that it was ridiculously cheesy. They also overcomplicated things by having the diamonds constantly being in a different persons possession.

    Favourite Action Sequence: Bambi and Thumper vs Bond

  • Blow the Man Down

    Blow the Man Down

    ★★★½

    BLOW THE MAN DOWN is an impressive first time effort from directors Danielle Krudy and Bridget Savage Cole. This indie is full of twists and turns that you're never really sure where it's going next. Each of the characters in the film are all interesting which makes it easy to just sit back and watch the events unfold. With great writing and performances from all, I hope that people start seeing this and talking about it more. I will be quite interested in seeing whatever these directors do next.

  • Olympus Has Fallen

    Olympus Has Fallen

    I legit had forgotten that I'd seen OLYMPUS HAS FALLEN before. Ashley Judd's early demise as the First Lady was the main part I ended up remembering about the movie as the rest is just all so forgettable. Not to mention all of Gerard Butler's movies seem to be the same?

    I seem to be in the minority that prefers WHITE HOUSE DOWN over this. I hope I remember seeing OHF this time so that I never have to repeat…

  • Vivarium

    Vivarium

    ★★★

    VIVARIUM is an apt representation of what it's like to move to the suburbs. I kid. But in all seriousness, the setup of this film was great. It's just unfortunate that once it was set, it didn't know where to go from there. The viewer is sure to make a realization part way through, and from there, what's the point? There's no ultimate pay off. What works exceptionally well are the performances. Imogen Poots is fantastic and Jesse Eisenberg is quite good as well, but maybe somewhat underused.

    Final thought: I hope I never meet a "Martin".

  • On Her Majesty's Secret Service

    On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

    This never happened to the other fellow.

    ON HER MAJESTY'S SECRET SERVICE sees George Lazenby in the suit of Bond. I didn't find him to be as charismatic as Connery, but the fun story of this instalment definitely makes up for it. I actually saw this a few months ago and enjoyed it even more this time. Even at 2 hours and 20 minutes long, this film keeps moving at a brisk pace and you don't have the chance to…

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★★

    CRIP CAMP was so much more than I thought it was going to be. It starts out one summer at Camp Jened where we're introduced to a lot of teenagers who will go on to become part of a very important movement. An introduction of like-minded people who form a bond and share their ideals with each other. It may have taken years for the movement to peak but that's just a testament to their determination and strength. An absolutely powerful historical moment that brought me to happy tears. This should be considered essential viewing.

  • The Passion of Anna

    The Passion of Anna

    ★★★★

    THE PASSION OF ANNA is the third instalment in the unofficial Bergman Trilogy of films where Liv Ullmann's character is abused by her husband/partner played by Max von Sydow. There were numerous instances while revisiting this film that I was immediately aware of similarities with the other two (HOUR OF THE WOLF and SHAME). I'm glad that the Bergman's Cinema boxset presents these three together and I can honestly say that I want to revisit them over again to see what other similarities I can pick up on. The duo of Ullmann and von Sydow is a great combination as they're both always superb.

  • Modern Times

    Modern Times

    ★★★★½

    After what felt like an extremely long and depressing week, MODERN TIMES was exactly what I needed last night. Yes, this was set during the Depression but Charlie Chaplin can always bring me laughter, and at times, it's full out laughter. If someone is able to watch one of his films without laughing, I don't think I want to know you :)

  • You Only Live Twice

    You Only Live Twice

    ★★★

    I shall look forward personally to exterminating you, Mr. Bond.

    YOU ONLY LIVE TWICE is borderline too goofy. The premise is that Bond is working with a Japanese agency to figure out who is stealing rocket ship pods and astronauts which is causing escalating tensions between Russia and the U.S. to rise. I can deal with the goofiness but the middle of the film just felt like it was drawn out and I just wanted it to move at a quicker pace.

    Favourite Action Sequence: the "toy helicopter"