Sort by

Leey has logged 147 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Shaolin

Shaolin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fearless

Fearless

2006
×
★★★½
Edit this entry  
12
Curse of the Golden Flower

Curse of the Golden Flower

2006
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Knight of Shadows: Between Yin and Yang

The Knight of Shadows: Between Yin and Yang

2019
×
★★
Edit this entry  
06
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Angels & Demons

Angels & Demons

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
18
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
26
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Lost Girls & Love Hotels

Lost Girls & Love Hotels

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
Edit this entry  
13
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Chemical Hearts

Chemical Hearts

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry