Sort by

LeFilmGirl has logged 281 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Café Society

Café Society

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Piranha 3D

Piranha 3D

2010
×
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
Edit this entry  
23
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Men

Little Men

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★
Edit this entry  
11
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
De Palma

De Palma

2015
×
Edit this entry  
05
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Edit this entry  
05
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Krisha

Krisha

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
The Prestige

The Prestige

2006
×
Edit this entry  
24
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Creed

Creed

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
Edit this entry  
13
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry