Sort by

LeFilmGirl has logged 32 entries for films during June 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Believeland

Believeland

2016
×
Edit this entry  
27
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Field in England

A Field in England

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Weiner

Weiner

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
Warcraft

Warcraft

2016
×
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
Read the review Edit this entry  
07
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
RockNRolla

RockNRolla

2008
×
Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry