• Le Petit Soldat

    Le Petit Soldat

    ★★★★★

    la photographie c'est la vérité et le cinéma c'est vingt-quatre fois la vérité par seconde...

  • The Hand of God

    The Hand of God

    ★★★★½

    Can’t get over the fact that some guy sounded like Daft Punk

  • Dune

    Dune

    ★★★

    Maybe it's the story itself but defo kinda disappointing. It's not bad at all but there's not good too.

    The begging was tough, at one point of the movie I didn't know if I was sleeping or nah cause I saw Zendaya in my dreams.

    Nevertheless, the 2nd half of the movie was slightly better.

    I hope the following movies to be better cause, anyway, this was like an introductory film so it's obvious it was gonna be Whole Lotta Introduction.

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★

    Feliz cumpleaños, genio.

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad

    ★★★½

    I knew it was gonna be better than the previous one as soon as I didn’t fall sleep 10 minutes after the film started.

  • Escape from L.A.

    Escape from L.A.

    ★★½

    May be one of the weirdest things I’ve ever watched fr but it’s so funny. 

    Btw I don’t know why people still creating cinema cause tsunami’s persecution is the greatest scene of all time

  • Palmer

    Palmer

    ★★★½

    It could’ve better but is a good movie. It’s touching but it seems to me a little unrealistic. Anyways Timberlake did a really great job in this one.

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★★★

    I’m crying like the first time I saw it. Best Disney movie ever.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    I felt like a weirdo drinking water during the film.

    Best final of 2020. Mads Mikkelsen might be the goat.

  • Soul

    Soul

    ★★★½

    Marvelous deep movie. It really makes you think about "Sparks".

    Nice references tho.

  • Time

    Time

    ★★★½

    Heartbreaking, tough and emotional story. Unfortunately is one of many.

  • Leonor. El futuro de la monarquía renovada

    Leonor. El futuro de la monarquía renovada

    ½

    Ojalá fuera una comedia sofisticada y no propaganda monárquica porque la hubiera dado 5 estrellas. Lo siento señores de la Hola!