Sort by

jade has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Run

Run

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Seth Rogen's Hilarity for Charity

Seth Rogen's Hilarity for Charity

2018
×
Edit this entry  
04
Alice Through the Looking Glass

Alice Through the Looking Glass

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
Edit this entry  
04
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
Edit this entry  
04
Madagascar

Madagascar

2005
×
Edit this entry  
04
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
Edit this entry  
04
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
Brüno

Brüno

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Electrick Children

Electrick Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
05
My Suicide

My Suicide

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vanishing of Sidney Hall

The Vanishing of Sidney Hall

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry