leftmt has logged 73 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Trip

The Trip

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
19
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★½
Edit this entry  
14
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
★★
Edit this entry  
29
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Edit this entry  
31
Paranormal Activity: The Marked Ones

Paranormal Activity: The Marked Ones

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
From Time to Time

From Time to Time

2009
×
★★★½
Edit this entry  
24
Afflicted

Afflicted

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Singing Ringing Tree

The Singing Ringing Tree

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Phase 7

Phase 7

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Need for Speed

Need for Speed

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
The Heat

The Heat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Noah

Noah

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
King of the Hill

King of the Hill

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Willard

Willard

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
Edit this entry  
15
300

300

2006
×
★★
Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★
Edit this entry  
18
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Godzilla

Godzilla

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Angel

Angel

1984
×
★★★
Edit this entry  
27
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Thanks for Sharing

Thanks for Sharing

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Odd Thomas

Odd Thomas

2013
×
★★★
Edit this entry