Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★
Edit this entry  
05
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Not Okay

Not Okay

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
National Theatre Live: Prima Facie

National Theatre Live: Prima Facie

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Edit this entry  
26
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★
Edit this entry  
23
The Demons of Dorothy

The Demons of Dorothy

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Apples

Apples

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Bob's Burgers Movie

The Bob's Burgers Movie

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pleasure

Pleasure

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Ms. Marvel

Ms. Marvel

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Edit this entry  
11
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★
Edit this entry  
08
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Edit this entry  
03
Samurai III: Duel at Ganryu Island

Samurai III: Duel at Ganryu Island

1956
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cars

Cars

2006
×
★★★½
Edit this entry  
01
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Princess

The Princess

2022
×
★★★½
Edit this entry  
01
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
29
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
The YouTube Effect

The YouTube Effect

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Obi-Wan Kenobi

Obi-Wan Kenobi

2022
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Edit this entry  
26
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
10
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Men

Men

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bring It On: Fight to the Finish

Bring It On: Fight to the Finish

2009
×
★½
Edit this entry  
09
The Heat

The Heat

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry