Blue has logged 222 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kate

Kate

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

Happier Than Ever: A Love Letter to Los Angeles

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Mauritanian

The Mauritanian

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Bring It On: In It to Win It

Bring It On: In It to Win It

2007
×
Read the review Edit this entry  
23
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Cheer

Cheer

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Keepers

The Keepers

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
19
When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

When the Levees Broke: A Requiem in Four Acts

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bright

Bright

2017
×
★★
Edit this entry  
12
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Three Musketeers

The Three Musketeers

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

Rolling Thunder Revue: A Bob Dylan Story by Martin Scorsese

2019
×
★★★★
Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Senna

Senna

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

Bright Lights: Starring Carrie Fisher and Debbie Reynolds

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Trollhunters: Rise of the Titans

Trollhunters: Rise of the Titans

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★½
Edit this entry  
23
Human Traffic

Human Traffic

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Wiz

The Wiz

1978
×
★★★½
Edit this entry