Kane has logged 414 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dream Home

Dream Home

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Thunder

Thunder

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Spacy

Spacy

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Grim

Grim

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Imprint

Imprint

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Overlord

Overlord

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Tango Tangles

Tango Tangles

1914
×
★★
Edit this entry  
27
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Rose Reborn

A Rose Reborn

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
KoKo's Earth Control

KoKo's Earth Control

1928
×
★★★
Edit this entry  
25
Now!

Now!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
25
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★
Edit this entry  
25
Stille Nacht I: Dramolet

Stille Nacht I: Dramolet

1988
×
Edit this entry  
25
Egyptian Melodies

Egyptian Melodies

1931
×
★★★
Edit this entry  
25
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Edit this entry  
25
Giant God Warrior Appears in Tokyo

Giant God Warrior Appears in Tokyo

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★
Edit this entry  
25
Patriotism

Patriotism

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Reach for the Sky

Reach for the Sky

1956
×
★★★½
Edit this entry  
24
Tarantella

Tarantella

1940
×
Edit this entry  
24
The Monster

The Monster

1903
×
Edit this entry  
24
The Hand of the Artist

The Hand of the Artist

1906
×
Edit this entry  
24
Peeping Tom

Peeping Tom

1897
×
Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
He Took His Skin Off for Me

He Took His Skin Off for Me

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★½
Edit this entry  
24
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Four Troublesome Heads

The Four Troublesome Heads

1898
×
Edit this entry  
24
The Haunted Castle

The Haunted Castle

1897
×
Edit this entry  
24
A Nightmare

A Nightmare

1896
×
Edit this entry  
24
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Edit this entry  
24
Green Snake

Green Snake

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★
Edit this entry  
22
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

Louis Theroux: Twilight of the Porn Stars

2012
×
★★★½
Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
What Time Is It There?

What Time Is It There?

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
Tokyo Gore Police

Tokyo Gore Police

2008
×
★★★
Edit this entry  
18
The Hole

The Hole

1998
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Chongqing Hot Pot

Chongqing Hot Pot

2016
×
★★
Edit this entry